Dzielimy się dobrymi praktykami w zakresie bezpieczeństwa pracy

O tym jak tworzyć bezpieczne miejsce pracy rozmawialiśmy razem z warmińsko-mazurskimi przedsiębiorcami, którzy spotkali się w naszym centrum dystrybucyjnym. W warsztatach udział wzięło kilkunastu przedstawicieli firm z regionu, którzy już planują kolejne spotkania.

Jako pracodawca prowadzący od 5 lat centrum dystrybucyjne pod Olsztynkiem, w ostatnim czasie zostaliśmy wyróżnieni w konkursie Okręgowego Inspektoratu pracy Pracy w Olsztynie: „Pracodawca – organizator bezpiecznej pracy”. Wykorzystując swoje doświadczenia i dobre praktyki, postanowiliśmy zaprosić do dialogu i warsztatów przedstawicieli innych przedsiębiorstw działających w regionie.

– Przykładamy najwyższą wagę do warunków pracy i jej organizacji w bezpieczny sposób. Komisja konkursowa oceniała nasz zakład pod kątem rygorystycznych kryteriów, obejmujących, m.in. popularyzację wiedzy o pracy zgodnej z zasadami BHP wśród pracowników czy wdrożone procedury. Dlatego cieszymy się, że nasze działania w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy zostały dostrzeżone. Idąc o krok dalej, postanowiliśmy zaprosić inne firmy z regionu, żeby pokazać nasze rozwiązania w zakresie BHP oraz wymienić się doświadczeniami – wyjaśnia Bartłomiej Zieliński, dyrektor zarządzający centrum dystrybucyjnym FIEGE w Ameryce koło Olsztynka.

Podczas Dnia Otwartego BHP spotkali się specjaliści z zakresu BHP, którzy omówili zagadnienia związane z budowaniem kultury bezpiecznej pracy. Uczestnicy wzięli także udział w warsztacie dotyczącym ergonomicznej organizacji miejsca pracy, a także przetestowali rozwiązania w zakresie środków ochrony indywidualnej.

– Wielu pracodawców zmaga się z wyzwaniami w obszarze BHP. My podchodzimy do tych zagadnień bardzo odpowiedzialnie i zwracamy szczególną uwagę na bezpieczeństwo wśród pracowników. Działamy też kreatywnie, dlatego zorganizowaliśmy Tydzień Bezpieczeństwa jako konkurs z nagrodami podczas, którego pracownicy mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu BHP w interaktywnym quizie, który cieszył się ogromną popularnością w naszym zespole – powiedział Radosław Granica, kierownik ds. BHP w naszym zespole.

Dla naszych gości, spotkanie było także okazją do zapoznania się ze specyfiką działalności tak dużego centrum dystrybucyjnego jak nasze. Hala magazynowa, którą zwiedzali uczestnicy, jest wyposażona w zaawansowane technologie automatyzacyjne, m.in. sortery porządkujące pojedyncze artykuły pod konkretne zamówienie czy sorter zewnętrzny, który kieruje towary do właściwych kierunków wysyłki.

– Zdecydowanie wyróżnia nas skala działania. Centrum dystrybucyjne w Ameryce prowadzimy już od 2019 roku i należymy do największych pracodawców regionie. Zależy nam, żeby wraz z rozwojem działalności, utrzymać wysoki standard pracy i organizować ją w bezpieczny sposób – podkreśla Bartek.

Liczymy, że już wkrótce będziemy mieli okazję spotkać się znowu!